نقش برنامه ریزی موثر در سازمان ها

برنامه ریزی می‎تواند نقش بسزایی در عملکرد افراد حاضر در یک سازمان داشته باشد. در برنامه ریزی موثر ، مدیران به دنبال ایجاد و اجرای رویه‎هایی هستند که با کمک آن‎ها بتوانند بیشترین تاثیر را در عملکرد نیروهای تحت امرشان بگذارنند. یک برنامه صحیح و مدون نیروها را با حداکثر سرعت به سمت اهداف از پیش تعیین شده رهنمون می‎سازد.

برنامه ریزی موثر
برنامه ریزی موثر

عوامل مهم در برنامه ریزی موثر

برای داشتن یک برنامه کارآ، عوامل مختلفی تاثیرگذار هستند. برخی از این عوامل اهمیت بسزایی دارند و باید به طور دقیق مورد توجه قرار گیرند. در ادامه به بررسی چند عامل حیاتی در بنامه ریزی موثر می‎پردازیم:

۱-زمان : هریک از اجزاء برنامه بایستی از لحاظ محتوا و زمان مورد توجه قرار گیرند. بسیاری از فرآیندها شدیدا به یکدیگر وابسته هستند. بنابراین اجرای به موقع برنامه‎ها از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

۲-ارتباطات : همه افراد برای انجام وظایف تعیین شده در برنامه‎ها، بایستی توانایی برقراری ارتباط درست را داشته باشند. ارتباطات قوی می‎تواند به افراد کمک کند تا درک صحیحی از برنامه‎ها و چگونگی اجرای آنها را بیابند.

۳-همکاری : برنامه‎ها زمانی درست اجرا خواهند شد که افراد حاضر در یک تیم کاری با یکدیگر تعامل و همکاری مناسبی داشته باشند.

۴-شرایط محیطی : اجرای درست برنامه‎ها نیاز به شرایط محیطی مطلوب دارد. در شرایط محیطی نامناسب افراد تمرکز کافی ندارند یا وجود نگرانی‎ها و دغدغه‎های گوناگون جلوی انجام وظایف توسط آنها را خواهد گرفت.

مزایای برنامه ریزی موثر

یک برنامه مدون و دقیق مزایای بسیاری را با خود به همراه می‎آورد. از جمله مهمترین این مزایا می‎توان به موارد زیر اشاره کرد:

  1. اهداف سازمان را تنها با کمک برنامه ریزی موثر می‎توان تحقق بخشید.
  2. برنامه ریزی، شرایط را برای اجرای تصمیمات مهم فراهم می‎آورد.
  3. برنامه‎ریزی باعث نظم بخشی به امور و حداکثر شدن بازدهی می‎شود.
  4. با رشد سریع فناوری تنها با برنامه ریزی می‎توان به رشد و تعالی سازمانی دست یافت.
  5. برنامه‎ریزی بطور مستقیم ما را به سوی رشد کلان اقتصادی می‎برد و از هدر رفت منابع جلوگیری می‎کند.
  6. برنامه ریزی موثر ، عاملی برای حرکت به سوی نتیجه‎گرایی است.
  7. برنامه ریزی باعث بهبود بودجه‎بندی می‎شود، بنابراین امکان کنترل بیشتری را برای مدیران فراهم می‎آورد.
  8. برنامه‎ریزی روحیه کار گروهی را افزایش می‎دهد و در نتیجه کارایی سازمان را افزایش می‎دهد.

برنامه ریزی علیرغم داشتن مزایای فراوان، مشکلاتی را با خود به همراه دارد. از جمله مهمترین مشکلات برنامه‎ریزی، کاهش چابکی و سرعت‎العمل سازمانها می‎باشد. زیرا که برنامه‎ریزی بیشتر باعث موازی کاری می‎شود. وجود ضابطه‎های دست و پاگیر در برنامه‎ریزی و لزوم هماهنگی‎ها سرعت عمل کل سازمان را کاهش می‎دهد.


مطالب مرتبط:


من مسعود معاونی استراتژیست محتوا و فعال در زمینه بلاگری و وبمستری هستم. در این سایت به موضوعات مرتبط با مدیریت می‌پردازم و سعی می‌کنیم خوانندگان سایت را با مباحث مدیریت به صورت جامع و کامل آشنا نمایم.
Posts created 55

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top