انواع تفکر

بررسی شیوه های مختلف اندیشیدن

ایده جدید و خلاقانه با تفکر و اندیشه بدست می آید . به همین دلیل در این پست قصد داریم به بررسی شیوه های تفکر بپردازیم و انواع آن را بررسی کنیم .

انواع تفکر

۱- تفکر خلاق

تفکر خلاق شیوه تفکری است که در آن ذهن به طور عمیق با یک مساله درگیر می شود و سعی می نماید تا آن مساله را در ذهن تجسم نماید و با فرموله سازی تفکر به تحلیل آن موضوع یا مشکل بپردازد . در این نوع تفکر علاوه بر آنکه از خلاقیت به نحو موثری استفاده می شود ، امّا واقع نگری نیز به شدت مورد توجه است .

یک متفکر خلاق می داند که واقعیت ها آنگونه که باید شناخته نشده اند ، بنابراین سعی می نماید تا زوایای پنهان و مغفول مانده واقعیتها را بشناسد . متفکر خلاق سعی می کند با ترکیب واقعیتهای قطعی ، به شناسایی واقعیت های جدید بپردازد . بینش جدید ایجاد شده در تفکر خلاق که بر پایه قوه تصور و تخیل است باعث ایجاد سرنخ های جدید برای حل مسائل پیچیده خواهد شد .

انواع شیوه های تفکر
انواع شیوه های تفکر

۲-تفکر عِلّی

در این نوع از تفکر سعی می شود تا به مدیریت کنترل شده رخدادها پرداخته شود و تا حد امکان جلوی رخدادهای احتمالی گرفته شود . در این تفکر سعی بر آن است که یک پیوستگی در بوقوع پیوستن رخدادها رعایت شود به گونه ای که وضعیت مطلوبی حادث گردد . این تفکر برپایه برنامه ریزی و اجرای موثر تصمیمات شکل می گیرد .

۳- تفکر استقرایی

در این شیوه تفکر ، فرد استدلال های منطقی خود را براساس ابزارها و اجزاء مختلفی که در اختیار دارد بیان می کند تا به یک نتیجه یا اصل قطعی برسد . در این مدل تفکری ، افراد از جزء به کل حرکت می کنند . بنابراین تفکر در ابتدای کار ساده می باشد و با پیشرفت کار ، تفکر شکل پیچیده تری به خود می گیرد . در این شیوه ، اجزاء مختلف با یکدیگر ترکیب می شوند تا به یک نتیجه مطلوب منجر شوند .

۴- تفکر قیاسی

این شیوه ، درست عکس تفکر استقرایی است . در این نوع تفکر از نتیجه گیری های کلی به فکری بکر و خاص می رسد .در این مدل تفکر ، ذهن از کل به جزء حرکت می کند .هم چنین در این مدل ، یک کل به تمامی اجزاء تشکیل دهنده اش تقسیم یا تجزیه می شود . تفکر قیاسی ، دانشی صریح و کاربردی را ارائه می دهد نه دانشی کلی .

۵- تفکر قضاوتی

در این شیوه فرد متفکر به واقعیات موجود درباره هر وضعیت توجه دارد . متفکر در این شیوه ابعاد مساله را برای خود معین می کن و واقعیات را به طور منطقی آنالیز و ارزیابی می کند . متفکر سعی می کند یک رابطه معنی دار میان مساله و واقعیات برقرار کند و بهترین راهکارها را برای حل آن مساله بیابد . متفکر در این شیوه بین تصمیماتی (راهکارها) که پیدا کرده است براساس تجارب گذشته قضاوت خواهد کرد .

نویسنده و گردآورنده : مسعود معاونی

من مسعود معاونی استراتژیست محتوا و فعال در زمینه بلاگری و وبمستری هستم. در این سایت به موضوعات مرتبط با مدیریت می‌پردازم و سعی می‌کنیم خوانندگان سایت را با مباحث مدیریت به صورت جامع و کامل آشنا نمایم.
Posts created 55

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top